اسفند ۲۵, ۱۳۹۱ - admin

مقاله ردپای معماری پایدار

چکیده

 معماری پایدار طراحی و ساخت محیطی پاک و سالم بر اساس بهره برداری  موثر از منابع طبیعی و اصول اکولوژیکی و محیط شکل گیری اثر در بستر می­باشد. در این مقاله سعی بر این شد با توجه به تعریف ارائه شده اصول طراحی معماری پایدار در باغ سازی ایرانی برسی شود و راه کارهای برای بهره­گیری از این نتایج در طراحی فضاهای سبز شهری مطرح گردد. باغ سازی ایرانی همانند معماری ایرانی آن­چنان طراحی شده است که با اکوسیستم محیط منطبق باشد. از شاخص­ها و ویژگی­های باغ ایرانی که باعث پایداری و ماندگاری­شان گردیده است بهره­گیری از عناصر محیطی و بستر شکل­گیری باغ می­باشد. به منظور ملموس­تر شدن بحث باغ فین کاشان به عنوان یک نمونه باغ ایرانی مورد برسی  قرار گرفت. در این راستا بستر شکل­گیری،نقش پوشش گیاهی،جایگاه اب،دید بصری،زیبای شناختی ،کالبد،اکو لوژیک محیط و همچنین عوامل تقویت کننده باغ مورد برسی قرار گرفته است. نتیجه برامده بیانگر رعایت اصول و اساس طراحی پایدار در باغ سازی ایرانی می­باشد.

کلمات کلیدی

(معماری پایدار،باغ ایرانی،باغ فین کاشان،فضای سبز شهری)

مقدمه

معماران ایرانی در عرصه­های معماری و شهرسازی از پیشگامان عرصه هنر این مرزو بوم بوده­اند و عناصر بدیع و زیبایی به یادگار گذاشته­اند اگر بناها و شهرهای تاریخی ما همواره اصالت و پایداری خود را دارند باغ­هایمان نیز ورای اندیشه­های شکل­گیری­شان نمودی از آرمان گرایی و ارزش­های ایرانی را دارند و بی­تردید از پایدارترین و ماندگارترین اثار ایران زمین به شمار می­ایند . باغ ایرانی مفهومی نقش بسته بر بستر شکل گیری و سر براورده از فرهنگ غنی و جان گرفته از اداب و رسوم مردمان این مرز و بوم است. در حقیقت علاقه ایرانیان به درخت,گل و اب از باغ فضای مقدس و پاک ساخته شده است و باغ مکانی است که از رابطه طبیعت و انسان سخن می­گوید. از بین باغ­های بسیار زیبا و باشکوه ایرانی باغ فین کاشان بیش از دیگر باغ­ها خودنمایی میکند؛ نه تنها از حیس زیبای­شناسی حتی از دیدگاه ساختار و نظام پایداری نیز از نمونه­های بارز یک باغ کامل ایرانی است. در این مقاله سعی بر این است اصول پایدار باغ فین مورد برسی قرار گیرد و عناصر و اصول کاربردی را برای پایدار سازی فضاهای سبز شهری عنوان گردد….

5 صفحه

مقالات علمی پژوهشی / مقاله باغ ایرانی / باغ سازی ایرانی / باغ فین کاشان / پایدار سازی فضای سبز شهری / فضای سبز شهری / معماری ایرانی / معماری پایدار / مقاله رشته معماری /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *