فروردین ۸, ۱۳۹۲ - admin

دانلود تحقیقی با موضوع نماز

 

مقدمه
حمد و سپاس خدايى را سزاست كه شكر شاكرين و حمد حامدين و ذكر ذاكرين و سعى خالصين متوجه درگاه اوست. ستايش بيكران مرا و راست كه در خلق خويش هيچ كاستى نگذاشت بل همه مخلوقات حتى پست ترين شان را به راستى بگذاشت. تسبيح لايتناهى بر آستان او كه آدمى را در مسير سعادت بر همه موجودات، ولايت و تاج خلافت در سياره زمين بر او كرامت و خلعت «لقد كرّمنا» بر اندامش عنايت و بعد از تكوين، مصداق «فتبارك» بر قامتش مقالت فرمود. حمد و آفرين بر ذات جهان آفرين كه هستى را آميخته با حكمت و تعاليم را براى بشر همراه با مصلحت و براى وصول به سربلندى و عزّت توأم ساخته است. و درود بى پايان بر ختم پيامبران و فص رسولان و اهل بيت و پاكان كه شريعت به دست ايشان پايان و حجت خدا به عصمت آنان تمام گرديد. درود بى منّت و سلام با عزت بر سالكان راه طريقت و شاهدان كوى حقيقت كه سر در راه حفظ شريعت در كف اخلاص نهاده و نزد دوست تحفه بردند.

با حمد بى انتهى بر ذات ربوبى و درود بى منتهى بر شأن مصطفوى، مُصحف بى مقدار نماز را محمّد ساخته تا شايد از اين فريضه الهى كه بزرگترين و مهمترين فريضه در تمامى اديان الهى تشريع شده، نفوس مستعده بهره گيرند. بر همه جوانان معزّز و مكرّم، معرفت به اين نكته لازم است كه در دين مبين اسلام، نماز لبيك همه ذاكران، عمل آزادگان، طواف عارفان، ميقات كعبه عاشقان، سعى وصفاى پاكدلان، پرواز بيدار دلان مقصد سالكان، داروى دلهاى مجروح، شفاى قلبهاى محزون و تسكين دلهاى مفتون است. نماز كمال عابدان و معراج عالمان، معبد عاشقان و گل خوشبوى بوستان قلب پاك جوانان است.

جوان چون واجد قلب پاك و فاقد و فارغ از هرگونه ارزشهاى ناپاك است مىتواند با نماز، پلّههاى كمال را طى كند و به قلّه جمال باريابد. با برپايى نماز به مقام سرورى و سيادت راه يابد و دعاى اللهم اجعلنى للمتقين اماماً (خدايا مرا پيشواى پرهيزكاران قرارده) را ورد كلام خود سازد. چون كه هيچ عملى مثل نماز بينى شيطان را به خاك مذلّت نمىسايد و توجهات الهى را نصيب انسان نمىسازد و هيچ بندهاى جز از طريق نماز به مقام قرب نمىرسد. بسيار زيبا فرمودهاند آن رهبر فرزانه كه: «مبتدىترين انسانها رابطه خود را با خدا به وسيله نماز آغاز مىكنند. برجستهترين اولياء خدا نيز بهشت خلوت اُنس خود با محبوب را در نماز مىجويد. اين گنجينه ذكر و راز را هرگز پايانى نيست و هر كه با آن بيشتر آشنا شود جلوه و درخشش بيشترى در آن مىيابد»(1).

پس بيائيم همّت نمائيم كه با تمسك به نماز به مقام قرب، راه يابيم و جوانى خويش را با سيره مردان الهى گره زنيم تا شايد در جهان جاودانى در منزلگه صادقان و صالحان منزل گزينيم كه طوبى لهم و حسن مآب. براى جوانان عزيز بايد مسلّم باشد كه هر چه در بهار جوانى كاشتند در پائيز پيرى درو خواهند نمود و به سنين بعد از جوانى عبادت را موكول نمودن از وسوسههاى شيطانى است.

جوانا ره طاعت امروز گير***كه فردا جوانى نيايد ز پير

 

فهرست مطالب

 • سخن ما 4
  فصل اوّل : 6
  نقش نماز در شخصيت جوانان 6
  1 ـ سوره مباركه جن، آيه 14. 9
  1 ـ نهج الفصاحه، حديث 2050. 10
  1 ـ سوره مباركه عنكبوت، آيه 45. 20
  1 ـ تفسير الميزان، ج16 ص138. 22
  آفات و موانع آثار نماز 22
  پروردگار»(1). 23
  ب ـ عدم اخلاص و حضور قلب: 24
  ج ـ استخفاف و سبك شمردن نماز: 28
  فصل دوّم : 32
  علل كم توجّهى يا بىتوجّهى برخى از جوانانبه نماز 32
  عدم آگاهى و بينش كافى از فريضه نماز 34
  سستى و تنبلى 34
  فساد اخلاقى 35
  تكبر و غرور 36
  ضعف اعتقادى 37
  1 ـ صحيفه سجاديه، دعاى 64. 41
  4 ـ مجالست و مصاحبت با دوستان: 44
  ملاك و معيار انتخاب دوست 46
  4 ـ خوشنامى و شهرت داشتن به خوبى: 50
  5 ـ صادق بودن و صداقت داشتن: 51
  غرور و تكبر 59
  رابطه اعتقاد و عمل 64
  آثار و نتايج اعتقادات دينى 65
  فصل سوّم : 70
  فلسفه نماز 70
  فلسفه قبله 73
  فلسفه حمد و سوره (قرائت) 77
  فصل چهارم : 89
  اهميت و آثار نماز در اسلام 89
  3 ـ نماز اولين فريضه الهى 92
  7 ـ نماز آخرين وصيت انبياء و اولياء الهى 97
  9 ـ نماز و رابطه آن با حاكميت دينى 100
  12 ـ نماز موجب گشايش مشكلات دنيا 103
  17 ـ آثار نماز در عالم قبر 109
  فصل پنجم : 110
  عذاب تاركين نماز 110
  سختى دنيا و ترك نماز 110

115 صفحه

پایان نامه فقه- فلسفه / پایان نامه معارف اسلامی آثار نماز در زندگی / اهمیت نماز / اهمیت نماز در اسلام / پایامیان نامه معارف اسل / تحقیقی با موضوع نماز / رابطه اعتقاد و عمل / سبک شمردن نماز / فلسفه قبله / فلسفه نماز / نقش نماز در زندگی جوانان / نماز / نماز و جوانان /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *