تیر ۲۵, ۱۳۹۲ - admin

میزان افسردگی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دبیرستانی پسر ناحیه 3 کرمانشاه +پرسشنامه

فصل اول: بیان مسئله

1-2 اهمیت نظری و عملی پژوهش:

بیماران افسرده از احساس (سردی، ناامیدی) و بی تفاوتی شکایت می کند این حالت هیجانی اندوهگین معمولاً با گسترده ای از افکار ناخوشایندی همراه است که غالباً اندیشه پردازی خودکشی گرایانه نیز می شود.

بک این خصیصه های شناختی افسردگی را تحت عنوان سه عنصر افسرده ساز توصیف کرد که عبارتند از: دیدی منفی از خود و دنیای و آینده.

اشخاص افسرده خود را بی کفایت و بی ارزش می بینند آنها اغلب از احساس گناه آکنده اند در موارد رویدادهای کاملاً معمولی و پیش پاافتاده احساس ندامت می کنند. به همین ترتیب این بیماران در مورد محیط شان نیز دیدی تیره و تار دارند. تجارب روزانه و تعامل های اجتماعی به شیوه ای کاملاً انتقادی تفسیر می شود. آینده سرد و بی روح و پوچ می باشد در حقیقت بعضی از بیمارانی که شدیداً افسرده اند، قصور هرگونه آینده ای را غیرممکن می باشد (نیل و دیوسیون، 1372).

خلق انسان بطور طبیعی دارای تناوب های شادمانی غم است و اکثر مردم دورانی از زندگی خویش دچار افسردگی می شوند که ممکن است بسیار شدید باشد. بنابراین نباید احساس ناامیدی، تنهایی و لاعلاجی شما را فرا بگیرد افسردگی یک عارضه ی در حال پذیر است شما بیشترین کمک را می توانید برای رفع این عارضه روانی خود بکنید هنوز یک نظریه ویژه فراگیر نتوانسته تمام ویژگی های ایجاد افسردگی روانی را کاملاً توجیه کند. افسردگی می تواند مقدمه ای برای تجربه غمگینی و ناراحتی باشد مثلاً دانش آموزی که افسرده است با اندیشیدن درباره چاره ای مانند شرکت نکردن در فعالیتهای تحصیلی یا پیدا کردن بهانه ای برای به عقب انداختن انجام تکالیف درسی از یک حالت تعارض رنج می برند. می توان گفت که حتی در مورد دانش آموزانی هم که دارای تواناییهای ذهنی ضعیف هستند افسردگی به گونه ای قابل ملاحظه در پیشرفت و موفقیت تحصیلی آنها مداخله دارد این اختلال در دانش آموزان می توان علتی برای جلوگیری از پیشرفت تحصیلی و وخامت آن و نهایتاً افت تحصیلی دانش آموزان و کم انگیزگی آنها را دربر می گیرد و آنها را از رسیدن به جایگاه ویژه و شایسته باز می دارد. مطالعات سهاراسون و همکارانش نشان داده که پیشرفت تحصیلی و هوش یک همبستگی منفی با افسردگی دارد، البته از این مسئله می توان برداشت علمی کرد بدین صورت که افسردگی ضرورتاً موجب کاهش پیشرفت تحصیلی می شود. نرخ بالای افسردگی در طبقات پایین ناشی از عدم تحریک و تقویت فعالیتهای هوشی می دانند. کودکان افسرده در آن خانواده ها با کمبود حرکات هوشی رو به رو هستند و این امر به همراه مشکلات دیگر موجب بروز تشدید این اختلال می گردد، افسردگی به عنوان یک بیماری اثر نامطلوب بر جسم و روان انسان می گذارد و در هر سنی بنا به مقتضیات آن سن اثرات متفاوتی دارد سپس برای از بین بردن این مشکل بایستی به دانش آموزان آموخت که بر اختلالات خلقی خود غلبه کرده و نگذارند افسردگی مانع موفقیت و پیشرفت آنها در کارهایشان شوند، لازم به ذکر است، دانش آموزانی که در اثر داشتن افسردگی دچار اختلالات و مشکلات دیگری هم شده اند از قبیل اضطراب که در جای خود اثرات منفی زیادی بر روی دانش آموزان دارد، دانش آموزی که دچار افسردگی، ناامیدی، درماندگی می شود دیگر آن فرد یک انسان متعادل فعال و پرتلاش در کار و فعالیتهای تحصیلی خود نیست بلکه دانش آموزی خواهد بود که دیگر شور و نشاط یک آدم معمولی و نرمال را نداشته و از بسیاری از فعالیتهای روزمره اش از جمله فعالیتهای تحصیلی باز خواهد ماند و همچنین دانش آموزی یا نوجوانی که شور و نشاط، تحرک و جنبش در او خاموش شده و به نبردی بی حوصله و ترسو و غیرفعال تبدیل شده است به جرأت می توان گفت که: بدون شک بزرگترین لطمه ای که او در این وضعیت می بیند عدم پیشرفت در تحصیل و بازماندن از توفیق است اگر به اثر افسردگی و تأثیر آن در پیشرفت تحصیلی پرداخته شده است به این دلیل است که یکی از عوامل بسیار مؤثر در عدم پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در دوران تحصیلی آنها وجود افسردگی است. توجه و پرداختن به آن به عنوان یک معضل و مانع اصلی پیشرفت و رشد تحصیلی است و باید به هر روش ممکن رفع آن یک ضرورت و هدف آموزش صحیح است.

1-3-بیان اهداف تحقیق:

هدف اصلی:

هدف اصلی از اجرای پژوهش حاضر عبارتست از بررسی ارتباط افسردگی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان پسر متوسطه ناحیه 3 می باشد.

اهداف فرعی:

1-   بررسی میزان افسردگی در دانش آموزان دبیرستانی

2-   بررسی میزان افسردگی در دانش آموزان پسر دبیرستانی

3-   تأثیر افسردگی در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

4-   بررسی میزان ارتباط این دو متغیر

1-4-بیان فرضیه تحقیق:

بین میزان افسردگی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دبیرستانی پسر ناحیه 3 کرمانشاه آنها همبستگی منفی معناداری وجود دارد.

1-5-تعریف مفهومی واژه ها و اصطلاحات:

افسردگی: یک اختلال روانی است که بر فکر، احساس، رفتار عملکرد جسمانی فرد تأثیر می گذارد. شایان ذکر است که تن و روان به یکدیگر کاملاً مرتبط هستند و آزردگی یکی، و رنجوری دیگر به همراه دارد و لذا هرگونه بیماری جسمانی موجب ناراحتی روحی و روانی می شود (آزاد، 1381).

انگیزش تحصیلی: میل و اشتیاق یا تلاش و کوششی است که فرد برای دستیابی به اهداف تحصیلی یا تسلط بر آن از خود ابراز می دارد.

پیشرفت تحصیلی: تلاش و کوششی است که فرد برای دست یابی به یک هدف یا تسلط بر اشیاء یا افراد و اندیشه ها و رسیدن به یک معیار متعالی از خود ابراز می دارد (پارسا، 1383).

1-6-تعاریف عملیاتی واژه ها و اصطلاحات:

افسردگی: نمره ای که آزمودنی ها از آزمون افسردگی بک به دست می آورند.

پیشرفت تحصیلی: معدل نمرات دانش آموزان در طول سال تحصیلی جاری که مشخص شده است.

104 صفحه

پایان نامه روانشناسی / پایان نامه علوم تربیتی / پایان نامه مدیریت اندازه گیری افسردگی / پایان نامه / پرسشنامه افسردگی / پرسشنامه پیشرفت تحصیلی / پرسشنامه روانشناسی / پیشرفت تحصیلی /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *