می 11, 2018 - admin

اثرات تمرینات ثبات دهنده وتعادلی بر تعادل استاتیک و دینامیک

نتایج تحقیقات اخیر نشان داده است که درافراد مبتلا به کمردرد ممکن است شاخص های کنترل پاسچر کاهش یافته و حفظ تعادل فرد را تحت تاثیر قرار گیرد که خود را به صورت اختلالات تعادلی نشان میدهد(6).

کنترل و حفظ تعادل چه در شرایط استاتیک وچه در شرایط دینامیک،یک نیاز ضروری و غیر قابل انکار جهت انجام فعالیت های فیزیکی روزمره افراد می باشد.بر همین اساس شاخص کنترل پاسچر و حفظ تعادل امروزه بعنوان یکی از پارامترهای مهم در ارزیابی افراد دارای اختلالات اسکلتی عضلانی و عصبی عضلانی مورد بررسی قرار میگیرد.

حفظ تعادل یک عملکرد پیچیده ایست که فرایند های عصبی عضلانی متعدی را در بر میگیرد. منظور از کنترل پاسچر ارتباط متقابل میان درون داده های حسی و پاسخ های حرکتی مورد نیاز به منظور حفظ پاسچر و تعادل فرد است.(7)

ایجاد درد همراه با اختلال پاسچر به قدری شایع است که افراد بالغ در این باره تجربیات زیادی دارند، و کمردرد شایع ترین شکایت این افراد است(8) آسیب به سنسورهای موجود در ناحیه مهرهای کمری وتنه بر مکانیسم های کنترل پوسچرتاثیر گذار می باشد.

زیرا نقایص ایجاد شده در درون داده های حسی،CNSرا با فقدان قابل ملاحظه ای از اطلاعات حس عمقی مواجه می سازدکه منجر به بروز اختلال در فرآیند هموستاز بدن در جهت دست یابی به تعادل پویا ودر نتیجه خارج شدن حرکات مرکز ثقل بدن از تنظیم دقیق سیتم عصبی می شود وافزایش میزان نوسانات پوسچرال و کاهش تعادل را به دنبال دارد(9).

راه های متنوعی برای درمان کمردرد وجود دارد، که از استراحت مطلق و استفاده از دارو های ضددرد و شل کننده های عضلانی تا تمرین درمانی و تمرینات شدید با وزنه متغیر می باشد. تمرین درمانی تنوع زیادی دارد. برخی از درمانگران از تمرینات غیر فعال استفاده میکنند و برخی دیگر تمرینات فعال انعطاف پذیر ویا تمرینات با وزنه را ترجیح میدهند، با وجود تنوع شیوه های ورزش درمانی، هنوز مستندات علمی کافی در مورد برتری یک روش نسبت به دیگری وجود ندارد و درمانگران با توجه به تجارب و نظرات شخصی، دریافت باز خورد از بیمار و یا به صورت آزمایش و خطا؛نوع و شدت و مدت تمرینات را در تمرین درمانی برای بیماران مبتلا به کمردرد تعیین میکنند(10و11).

هدف اصلی تمرین درمانی به دست آوردن قدرت و استقامت و انعطاف پذیری عضلات ستون فقرات به منظور بهبود بافت های آسیب دیده و بازگشت به فعالیت های روزانه طبیعی می باشد(12). پروفسور مک گیل معتقد است که در بیماران مبتلا به کمردرد ابتدا باید ثبات ستون فقرات را افزایش داد(13). طی یک دهه اخیر، برنامه تمرینات ثباتی عملکردی به عنوان یک برنامه درمانی پذیرفته شده برای بیماران مبتلا به کمردرد، بسیار مورد توجه وتحقیق قرار گرفته است.(14)…..

 

پروپوزال پزشکی

فرمت ورد آفیس

6000 تومان

6000 تومان خريد

پروپوزال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *