فوریه 19, 2013 - admin

گزارش کارآموزی در کارخانه آرد رشته صنایع غذایی

 

مقدمه

فرآیند تولید آرد شامل مراحل مختلف از مرحله ورود گندم به کارخانه تا خروج آرد نهایی میباشد . آرد، یکی از اجزای مهم در تهیه ی انواع غذاها است. ماده ی پودر مانندی است که از دانه ی غلات یا سایر مواد نشاسته ای بدست می آید. معمولاً آرد را از آسیاب نمودن دانه ی گندم تهیه می کنند؛ اما از دانه ی ذرت، گندم سیاه یا (چاودار)، جو، نخود و برنج هم آرد تهیه می شود. اساس آرد را نشاسته تشکیل می دهد که خود، یکی از پیچیده ترین انواع هیدرات کربن می باشد. معمولاً وقتی سخن از آرد به میان می آید، منظور آرد گندم است، چون این نوع آرد بخش عمده ی آرد لازم برای تهیه ی نان و پاستا را شامل می شود. دلیل استفاده وسیع از آرد گندم خواص آن می باشد. وقتی این آرد را با آب مخلوط می کنیم، نوعی پروتئین پیچیده به نام گلوتن ایجاد می شود. وجود گلوتن به خمیر خاصیت ارتجاعی می دهد و می توان آن را به هر شکلی در آورد. همین خاصیت گلوتن، سبب می شود که گازهای حاصله درون خمیر باقی بمانند و وجود این گازهاست که سبب تردی و حالت اسفنجی محصول نهایی می گردد. این خاصیت آرد گندم در تهیه ی انواع نان و کیک بسیار حائز اهمیت می باشد.

شرایط ایمنی کارخانجات تولیدی آرد

باید با درنظر گرفتن اصول مهندسی در مقابل حوادث طبیعی و غیر طبیعی ساخته شود .

ایمنی انبارها

1- زنگ هشدار دهنده آتش سوزی نصب گردد

2- کپسول اطفاء حریق به تعداد کافی و متناسب با حجم انبارها،موجود باشد .

3- آموزش حداقل یک نفر به منظور استفاده از مواد خطرزای شیمیایی

4- جداکردن انبار مواد شیمیایی و مواد خطر زا و مواد شوینده ، روغن های صنعتی و سوخت و سایر انبارها ( هر انبار با علامت خاص و مشخص متمایز گردد)

امینی لوله های مورد استفاده در کارخانه با توجه به نوع سیال آن

      رنگ لوله های آتشنشانی                قرمز

      رنگ لوله های هوارسان                  سفید

      رنگ لوله های آب آشامیدنی         سبز

      رنگ لوله های غیر قابل شرب        سیاه

فهرست

مقدمه

اصطلاحات و تعاریف

آزمایشات

روش کار

نیازهای بهداشتی محل تهیه و تولید مواد اولیه

تأسیسات – طراحی – تسهیلات

شرایط ایمنی کارخانجات تولیدی آرد

20 صفحه

2000 تومان خريد

پروژه کارآموزی آرد گندم / ایمنی کارخانه آرد / تجهیزات کارخانه آرد / تولید آرد در کارخانه / درآمد کارخانه آرد / شرایط ایمنی کارخانجات تولیدی آرد / صنایع غذایی / کارآموزی صنایع / کاراموزی کارخانه آرد / کارخانه تولید آرد / کارورزی رایگان / گزارش کار / مراحل تولید آرد / وسایل کارخانه آرد /

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *